POEZI ATDHETARE...

Shko poshtë

default POEZI ATDHETARE...

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Tue Apr 30, 2013 3:27 am

Shkodra_Azem SHKRELI

Desha t'ia prek
Rozafës flokun
S'më deshe

Zbrita t'ia puth
Algjet Liqenit
Më nxore

Tani përherë më ke
Maje Taraboshit me cuba
Shkodër Shkodraavatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: POEZI ATDHETARE...

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Tue Apr 30, 2013 3:29 am

Shqipëri, o jetëgjatë!
Shqipëri, o jetëgjatë,
ty të kemi mëmë e atë
dhe për ty do të luftojmë
gjersa të të trashëgojmë.
Për ty të gjithë, ditë dhe natë,
mendohemi gjerë e gjatë,
ti kurrë s´prishesh, s´shkretohesh,
as drobitesh, as rrëgjohesh,
më ke gjithë bukuritë
e tëtëra mirësitë,
ke fusha me lule shumë.
lumenj të mëdhenj pa gjumë,
male të lart' e të veshura,
buzën e detit të qeshur,
Mëje dritëz në dritë
me të gjitha mirësitë.
...................................
Shqipëri, të qofsha falë,
të kam mëmë e më ke djalë.

Naim Frasheriavatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: POEZI ATDHETARE...

Mesazh nga Blog prej Tue Apr 30, 2013 10:35 pm

QëNDRIMI

Jam shqiptar
e kosovar;
zot e krenar,
zot e bujar
mbi këtë dhë,
q'e kam si fe,
e përmbi fë:
E kam vatan!
E kam atdhe!
Që gjysh stërgjysh,
që brez pas brez,
që gjithëmonë.
Ti shqa thërret,
ti shqa bërtet,
gjer lartë në retë
se jam barbar.
Jo, s'jam
si bërtet ti,
si buëet ti,
ti, Mal i Zi.
Po vendin tim e dua,
lirinë e dua,
e s'dua
zot
mbi mua.
Se jam këtu
kur s'kish njeri,
kur s'kish kufi
as fqinjëri,
as shqa të zi.
Se jam këtu
kur Mal i Zi
ish Iliri;
kur nga një det
në tjetrin det
isha zot vetë!
Unë jam këtu
nga moti
kur vetë Zoti
e bëri fushën
fushë
e malin
mal.
Unë jam këtu
e do të jem
- dem baba dem -
sa mali të bëhet hi
e hiri mal përsëri.

Mitrush Kuteli
avatar
BlogShteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Male
Vendndollja Vendndollja : Europ.
Numri i postimeve Numri i postimeve : 28
Faleminderit Faleminderit : 7
Antaresimi Antaresimi : 25/04/2013

Shiko profilin e anëtarit

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: POEZI ATDHETARE...

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Wed May 15, 2013 10:00 pm

Shkodër të falem ty
hyjnesh;
për aromen tande t'luleve t'blinit
që m'hedhë ndër hund,
e kur iku, s'ta ndi ma aromen tande
jetojë
me ndjesin e v'dekjes për ty,
dhe vetëm at'her kur te ti kthehem
ndjejë
se ngihem me frymë,
Shkodër.

Strof nga poezia T'FALEM.avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: POEZI ATDHETARE...

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Thu Jun 20, 2013 7:15 am


O net' te Shkodres

C'ka ke, o zemer, qe rref kaq fort,
ty net' e Shkodres te kane plagosun
e tash nuk di pse m'shket nji lot
dhe shpirtin ndiej kaq te brengosun.

O net' e Shkodres! Vetem dy yje
visare magjike ju kam ne gji -
ato m'kane vraun, e m'kot thrras: 'Shlyje,
o kohe, at kujtim qe me djeg me zjarrmi!'

Dy sy te shndritshem, dy yje t'rralle
me ndjekin naten, oh, pa meshire,
e m'ndezin prush, e m'ndezin malle
e m'mbushin jeten plot me deshire.

O net' e Shkodres, pse po me rreni?
O yje t'ambla, pse lueni me mue?
Ah, une e di - nji tjeter keni -
por une ju deshta e prap do ju due!

ROBERT ZHVARC

avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: POEZI ATDHETARE...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi