Pse meshkujt kanë hundën më të gjërë dhe gjatë se femrat?

Shko poshtë

default Pse meshkujt kanë hundën më të gjërë dhe gjatë se femrat?

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Thu Nov 28, 2013 1:38 am


Çdo hundë është unike për sa ju përketë formës dhe përmasave, por hunda e meshkujve është më e madhe se ajo e femrave. Hunda e meshkujve është 10% më e madhe se ajo e femrave, kështu pa ka publikuar një një studim i universitetit të IOWA-s, SHBA. Kjo shpjegohet nëpërmjet një shkaku shkencor shumë të saktë: meshkujve u duhet të thithin më shumë oksigjen se femrave për të ushqyer masën e tyre muskulore.
Për të arritur në këtë përfundim, shkencëtarët u morën me studimin e zhvillimit të fytyrës së 38 personave që nga mosha 3 vjec deri në moshën 20 vjec. Ata zbuluan se ndryshimi i përmasave të hundës midis vajzave dhe djemve fillon rreth moshës 11 vjec. Është pikërisht mosha kur djemve fillon t’u zhvillohet masa e muskujve jo-dhjamore, ndërsa vajzave masa dhjamore.
Më përpara, në literaturën shkencore, ishte diskutuar shumë për ndryshimin e përmasave të hundës së femrave dhe meshkujve, por ishte hera e parë që studiuesit merreshin me lidhjen e madhësisë së hundës me madhësinë e trupit të meshkujve dhe femrave.
Pra, hunda nuk është vetëm një zbukurim i fytyrës, por edhe një zgjatim i mushkërive.
Ky studim është botuar ditët e fundit në American Journal of Physical Anthropology.
 
femra.ch//avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi