31 tetori është festa e Halloween, ja disa 'kunguj të frikshëm'

Shko poshtë

default 31 tetori është festa e Halloween, ja disa 'kunguj të frikshëm'

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Wed Oct 30, 2013 7:55 pm


Si çdo vit më 31 tetor Halloween është festa që organizohet në çdo vend të botës. Halloween është festa tradicionale amerikane dhe që më pas është përhapur me shpejtësi në çdo vend.


Fëmijë e të rritur vishen me veshje të tilla që simbolizon largimin e shpirtrave të këqij. Ajo që mund të cilësohet si simboli i kësaj feste është kungulli.

Një skulptor nga SHBA ka krijuar disa fytyra të çuditshme për festën e Halloween-it. Skulptori Villifane që ka realizuar disa prej skulpturave tha se jo të gjithë prej kungujve duken mirë, por shtoi se aspekti më i rëndësishëm është pesha.


Villifane tha gjithashtu se e zbuloi talentin e tij rastësisht dhe sot jep mësim për artin në një shkollë në vendlindjen e tij. Tashmë Halloween-in ka evoluar. Nga një ritual fetar që daton në shekullin e XIX është kthyer në një aktivitet popullor.(v.gj/shqiptarja.com) avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi