Ngjyrat e veshjeve ndikojnë në humor

Shko poshtë

default Ngjyrat e veshjeve ndikojnë në humor

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Tue Sep 24, 2013 8:31 pm

Kuptimi i ngjyrave qe ato transmetojnë si ndjenja vlejnë edhe kur zgjedhim se çfarë ngjyre te veshim.
Burimi:Amando


Kur veshim, veshje me ngjyra ndihmojnë ato humorin? Nuk është vetëm një mënyrë për te thënë, por një fakt i provuar shkencërisht. Ne fakt studimet e fundit, kane treguar se ngjyrat e ngrohta dhe te çelura ndihmojnë për te pasur ndjenja pozitive dhe pikërisht sfumaturat e te verdhës dhe portokallisë, deri tek e kuqja.

Kuptimi i ngjyrave

Ja kuptimet kryesore te ngjyrave:

- E bardha: pastërti dhe pafajësi, por edhe anarki

- E verdha: energji, force, vitalitet, por edhe fat dhe humor i mire.

- Portokallia: alegri dhe energji

- E kuqja: dashuri, pasion, lufte dhe agresivitet

- Jeshilja: rini, rigjenerim, siguri ne vetvete dhe paqe.

- E kafta: durim, këmbëngulje

- Vjollce/Lejla: ndjeshmëri, dëshirë

- Blu/Boje qiell: qetësi, relaks, heshtje dhe respekt

- Gri: malinkoni, pasivitet

- E zeza: zi, por edhe seriozitet dhe impenjim profesional.

Te përdorësh gjithmonë te  njëjtat ngjyra

Ka njerëz qe vishen gjithmonë njësoj, duke përdorur një ngjyre unike. Shpesh behet fjale për persona konservator, qe ndjekin një stil te vetëm, pasi kane zbuluar se një ngjyre i shkon dhe i përshtatet. Tek meshkujt, për me tepër behet fjale edhe për dembelizëm.avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Ngjyrat e veshjeve ndikojnë në humor

Mesazh nga Katilja prej Wed Oct 02, 2013 4:58 am

Te përdorësh gjithmonë te  njëjtat ngjyra

Ka njerëz qe vishen gjithmonë njësoj, duke përdorur një ngjyre unike. Shpesh behet fjale për persona konservator, qe ndjekin një stil te vetëm, pasi kane zbuluar se një ngjyre i shkon dhe i përshtatet. Tek meshkujt, për me tepër behet fjale edhe për dembelizëm.

Vec ngjyr zi...me raste vesh triko ngjyr blu ose gri.....ngjyren kuq e roz jooo pasii tipi im svishet me kto ngjyra


Jam fisnike kam zemeren gure
Si Shqiponja ne flamure
Mburrem dhe jam krenare
Qe kam lindur Shqiptare
nga do qe te jem me ndjek fati
se jam vajze Matjane  hesapi!!
avatar
KatiljaShteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Mosha Mosha : 23
Numri i postimeve Numri i postimeve : 261
Faleminderit Faleminderit : 41
Antaresimi Antaresimi : 13/07/2013

Shiko profilin e anëtarit http://antonela.haxhiu@yahoo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi