Ngjyrat tona të preferuara, çfarë tregojnë

Shko poshtë

default Ngjyrat tona të preferuara, çfarë tregojnë

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Thu Jun 20, 2013 6:41 am

Ngjyrat tona të preferuara, çfarë tregojnë

E bardha
E bardha është ngjyra e dritës, që simbolizon pastërtinë. Personi, i cili zgjedh të bardhen, karakterizohet nga sinqeriteti, pafajësia dhe thjeshtësia në shije. Njerëzit, të cilët shmangin ngjyrën e bardhe, karakterizohen nga realizmi dhe racionalizmi. Ata i njohin dhe i pranojnë gabimet e tyre, por zakonisht nuk duan t’i korrigjojnë ato.

E zeza
E zeza frymëzon pasuri, respekt, elegance dhe në disa raste edhe mister. Është e lidhur edhe me të mbajturit zi, me të panjohurën, vdekjen, depresionin dhe vetminë. E zeza është në fakt mungesa e ngjyrës. Teorikisht, kjo mungese e ngjyrës mund t’i atribuohet mungesës se gëzimit, gjallërisë dhe jetës sociale. Mund të themi se njeriu, i cili preferon të zezën është serioz, meditues dhe nganjëherë i fshehte.
Njerëzit,të cilët nuk e duan të zezën, kërkojnë pavarësinë dhe lirinë nga çdo varësi. Ata karakterizohen nga frika ndaj se panjohurës.

E kuqja
E kuqja është “ngjyra e ngjyrave “. Në disa gjuhe është sinonim i ‘ngjyrosjes’: apo edhe i se ‘bukures’ Ngjyra e kuqe ka hyre në ndërgjegjen tone si ngjyra e dashurisë, ndoshta për shkak se shkencërisht është një ngjyre që stimulon shqisat dhe aktivizon qarkullimin e gjakut. Pra, ata që zgjedhin të kuqen, karakterizohen nga pasioni, sensualiteti, energjia dhe spontaniteti. Por përtej pasionit, e kuqja është ngjyra më e forte dhe është e lidhur me forcën, agresivitetin, ambicien dhe rebelimin. Njerëzit, të cilët e shmangin atë, zakonisht kane luhatje humori dhe janë egoiste. Nuk përjashtohet. gjithashtu, të kenë edhe fobi, të cilat nuk kanë gjetur ende forcën t’i përballojnë.

E verdhe
Është ngjyra që tërheq më shume vëmendjen. Përdoret në fushat e reklamimit, në tabela. Gjithashtu është ngjyra e diellit, elementi që na jep jete. Ata që tregojnë një preference për të verdhen, karakterizohen nga gjallëria dhe energjia, komunikimi, lumturia. Pëlqejnë argëtimin dhe mirëqenien. Në disa teori të tjera, e verdha përfaqëson zili, sëmundje dhe rrezik. Ata që e shmangin atë, shpesh, zhgënjehen lehte dhe përpiqen për të shpjeguar emocionet me logjiken.

Portokalli
Nuk është rastësi që ngjyra portokalli ka marre emrin nga portokalli. Në mendjet tona e lidhim ketë ngjyre me lumturinë dhe shëndetin. Njerëzit. të cilët e duan ngjyrën portokalli, karakterizohen nga rehatia, bollëku, ngrohtësia, këmbëngulja, shoqerueshmeria dhe pavarësia. Ata që nuk e pëlqejnë janë zakonisht tolerante ndaj njerëzve të cilët i rrethojnë, ndërsa ata vete ka gjasa të jene emocionalisht në presion.

E gjelbër
Gjate Mesjetës, kjo ngjyre ishte e lidhur me të keqen dhe shpesh me vetë djallin. Megjithatë, gjate shekujve, e gjelbra u “shkëput” nga e keqja dhe u be sinonim i natyrës, besimit dhe harmonisë. Tifozët e se gjelbrës janë të qete, shmangin konfliktet dhe duan rehatinë, ngrohtësinë dhe ekuilibrin. Njerëzit, të cilët e shmangin atë, karakterizohen nga një preference më e madhe për pavarësinë, se sa për përkushtimin ndaj jetës familjare.

E kaltra
E kaltra është simboli i paqes, qetësisë dhe ëndrrave. Njerëzit, të cilët e duan ketë ngjyre, karakterizohen nga qetësia, ëndrrat e bukura, përkushtimi, organizimi, nostalgjia dhe sinqeriteti. Por, e kaltra e erret, ndoshta për shkak të afrimit me ngjyrën e zeze, karakterizon një njeri melankolik. Ata që e shmangin, karakterizohen nga disiplina dhe parapëlqimi për punët e vështira. Janë të vendosur dhe nuk devijojnë nga objektivat e tyre.

Ngjyra kafe
Është ngjyra e tokës, e bilancit dhe stabilitetit. Ata që zgjedhin ketë ngjyre zakonisht janë praktike, të balancuar dhe të thjeshte. Ata që e shmangin janë aventuriere, të shqetësuar dhe karakterizohen nga mospëlqimi i rutinës.

Grija
Ndodhet mes të zezës dhe të bardhës dhe jep një zgjidhje ‘diplomatike’. Ata që e pëlqejnë karakterizohen nga modestia dhe indiferenca.
Njerëzit që e shmangin preferojnë ndershmërinë dhe transparencën në krahasim me diplomacinë.avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Ngjyrat tona të preferuara, çfarë tregojnë

Mesazh nga Katilja prej Sat Jul 13, 2013 6:58 pm

E zeza E zeza frymëzon pasuri, respekt, elegance dhe në disa raste edhe mister. Është e lidhur edhe me të mbajturit zi, me të panjohurën, vdekjen, depresionin dhe vetminë. E zeza është në fakt mungesa e ngjyrës. Teorikisht, kjo mungese e ngjyrës mund t’i atribuohet mungesës se gëzimit, gjallërisë dhe jetës sociale. Mund të themi se njeriu, i cili preferon të zezën është serioz, meditues dhe nganjëherë i fshehte. Njerëzit,të cilët nuk e duan të zezën, kërkojnë pavarësinë dhe lirinë nga çdo varësi. Ata karakterizohen nga frika ndaj se panjohurës.
avatar
KatiljaShteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Mosha Mosha : 23
Numri i postimeve Numri i postimeve : 261
Faleminderit Faleminderit : 41
Antaresimi Antaresimi : 13/07/2013

Shiko profilin e anëtarit http://antonela.haxhiu@yahoo.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Ngjyrat tona të preferuara, çfarë tregojnë

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Thu Oct 03, 2013 8:07 pm

E bardha
E bardha është ngjyra e dritës, që simbolizon pastërtinë. Personi, i cili zgjedh të bardhen, karakterizohet nga sinqeriteti, pafajësia dhe thjeshtësia në shije. Njerëzit, të cilët shmangin ngjyrën e bardhe, karakterizohen nga realizmi dhe racionalizmi. Ata i njohin dhe i pranojnë gabimet e tyre, por zakonisht nuk duan t’i korrigjojnë ato.Ngjyra kafe
Është ngjyra e tokës, e bilancit dhe stabilitetit. Ata që zgjedhin ketë ngjyre zakonisht janë praktike, të balancuar dhe të thjeshte. Ata që e shmangin janë aventuriere, të shqetësuar dhe karakterizohen nga mospëlqimi i rutinës.avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Ngjyrat tona të preferuara, çfarë tregojnë

Mesazh nga ♛Melody♛ prej Thu Oct 03, 2013 8:08 pm

E bardha
E bardha është ngjyra e dritës, që simbolizon pastërtinë. Personi, i cili zgjedh të bardhen, karakterizohet nga sinqeriteti, pafajësia dhe thjeshtësia në shije. Njerëzit, të cilët shmangin ngjyrën e bardhe, karakterizohen nga realizmi dhe racionalizmi. Ata i njohin dhe i pranojnë gabimet e tyre, por zakonisht nuk duan t’i korrigjojnë ato.Ngjyra kafe
Është ngjyra e tokës, e bilancit dhe stabilitetit. Ata që zgjedhin ketë ngjyre zakonisht janë praktike, të balancuar dhe të thjeshte. Ata që e shmangin janë aventuriere, të shqetësuar dhe karakterizohen nga mospëlqimi i rutinës.avatar
♛Melody♛Shteti Shteti :

Gjinia Gjinia : Female
Numri i postimeve Numri i postimeve : 4419
Faleminderit Faleminderit : 70
Antaresimi Antaresimi : 22/04/2013

Shiko profilin e anëtarit http://www.unicalbania.com

Mbrapsht në krye Shko poshtë

default Re: Ngjyrat tona të preferuara, çfarë tregojnë

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht në krye Shko poshtë

Mbrapsht në krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti përgjigjeni temave të këtij forumi